جوان

صاحب امتیاز: پیام آوران نشر روز

مدیر عامل و مدیر مسئول:  محمد جواد اخوان

 روزنامه جوان قدیمی ترین روزنامه وابسته به سپاه پاسداران است که در سال ۱۳۷۷ به راه افتاده است.  مدیر مسئول آن تا دسامبر ۲۰۲۱ عبدالله گنجی بوده و پس از رفتن گنجی به روزنامه همشهری، محمد جواد اخوان به این سمت منصوب شده است.

 معمولا  هم رسانه‌های نزدیک به سپاه و هم مقامات سپاه انکار می کنند که رسانه‌ای وابسته به آنها وجود دارد. اما منابع مالی و نیز گروه مدیرانی که در این رسانه‌ها جابجا می‌شوند، وابستگی سیاسی و نهادی را  نشان می‌دهد. عبدالله گنجی در مصاحبه ای با ایرنا گفته است که درآمد آنها از آگهی‌های خصوصی و فروش دکه است و البته قراردادی که با بسیج سپاه پاسداران دارند.  در همان مصاحبه گفته است که سیاست‌های جوان را هیات مدیره‌اش تعیین می‌کند که عبارتند از یاسر جبرائیلی، نظام الدین موسوی و حمیدرضا مقدم فر که  هر سه نفر در خبرگزاری فارس دیگر رسانه نزدیک به سپاه کار می‌کردند. 

 گنجی در همان مصاحبه روزنامه جوان  را اصولگرا نمی‌داند و آن را دور از جناح بندی‌های معمول سیاسی در جمهوری اسلامی می‌ داند و این شاید تا حدی درست باشد زیرا آنها نه اصولگرا و نه اصلاح طلب بلکه  در خط سیدعلی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی هستند که از هر دو جناح بریده است و علاقمند است کشور را با همکاری سپاه اداره  کند.

 گنجی مدعی است که شمارگان جوان ۳۳۰۰۰ نسخه است اما گزارش دیگری مدعی است که روزنامه جوان ۷۰۰۰ نسخه چاپ می شود که ۶۰ درصد آن هم برگشت می خورد.